marek
Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Białystok
|
Wysłany: Pon 19:22, 03 Mar 2008 Temat postu: Poczta Polska wprowadza do emisji serię znaczków pocztowych |
|
|
W piątek, 29 lutego 2008 r. Poczta Polska wprowadza do emisji serię 4 znaczków pocztowych pod zbiorczym tytułem „Historia polskiej fotografii”.
Projekty znaczków powstały dzięki pomocy Muzeum Narodowego w Warszawie, które udostępniło ze Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych fotografie Karola Beyera wykorzystane w emisji 190 lat temu, dnia 10 lutego 1818 roku urodził się w Warszawie jeden z jej najznamienitszych mieszkańców – Karol Beyer. Pod hasłem Historia Polskiej Fotografii zostaną wydane 4 znaczki o nominale 1.35 zł, cztery koperty oraz arkusik. Zobrazują one dziewięć fotografii wykonanych przez Karola Beyera w latach 1858-1866.
Karol Beyer urodził się w Warszawie w 1818 i tutaj zmarł w 1877.
W 1845 otworzył swój pierwszy zakład fotograficzny, a zakończył działalność w 1869. Jego wszechstronne zainteresowania sprawiły, że podejmował w fotografii wszelkie możliwe tematy. Zajmował się fotografią naukową:
* w 1851 roku wykonał dagerotypy zaćmienia słońca,
* w 1854 fotografował monety i medale polskie,
* w 1856 dokumentował najcenniejsze zbiory polskich kolekcjonerów zabytków, zaprezentowane na wystawie w Warszawie,
* na przełomie 1858 i 1859 sfotografował dzieła sztuki wystawione przez kolekcjonerów w Krakowie. Reprodukował w technikach fotograficznych współcześnie powstające obrazy, rysunki i rzeźby, przyczyniając się do ich popularyzowania. Fotografował architekturę i pejzaże na obszarze od Gdańska przez Płock i Częstochowę, po Kraków i Ojców. Portretował swoją rodzinną Warszawę oraz jej mieszkańców, utrwalając zmiany zachodzące w architekturze miasta, a także życie codzienne stolicy, również w chwilach szczególnie dramatycznych, jak wydarzenia 1861 roku. Karol Beyer był autorem pierwszych polskich fotoreportaży (seria zdjęć z budowy Mostu Kierbedzia 1859-1864) oraz pierwszym polskim fotografem, stale współpracującym z prasą ilustrowaną. Miał swój udział przy powoływaniu do życia „Tygodnika Ilustrowanego” w 1859 i Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w 1860. Jako przyjaciel malarzy, pisarzy, dziennikarzy, naukowców i finansistów pozostawał w centrum wydarzeń nie tylko kulturalnych, ale także politycznych. Wszystkie znaczące inicjatywy w Warszawie realizowano z udziałem Beyera. Znane było jego powiedzenie, świadczące o ustawicznej gotowości do bezinteresownej pracy dla wspólnego dobra: „beze mnie te rzeczy się nie robią”. O jego pozycji u współczesnych, także poza granicami kraju, świadczył fakt, że od 1855 pozostawał członkiem Société française de photographie, prestiżowego stowarzyszenia założonego w Paryżu w 1854 i skupiającego aktywnych fotografów z całego świata.
Post został pochwalony 0 razy
|
|